Změna velikosti písma

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Život v obci

Život v obci

Nejstarší zpráva z Věrovan je z roku 1131. Tento letopočet je také uváděn jako doba vzniku obce Věrovany. Obec Věrovany je tvořena ze tří obcí, které byly do roku 1952 samostatné; a to Věrovany, Rakodavy, Nenakonice. V současné době jsou to místní části na jednom katastru.

Obec Věrovany byla pravděpodobně nazvána podle své místní polohy, podle pramenů minerální vody. Název obce Nenakonice měl jednodušší původ a historikové se shodují, že vznikl z osobního - a to slovanského jména Nenakon. Ani při stanovení jména obce Rakodavy není spor o jeho původu. Kdysi v okolí obce byly vynikající podmínky pro výskyt raků. Byla to řeka Morava a její četná ramena, potoky, ale i jezírka a tůně. Celé toto přírodní prostředí dávalo různým vodním, lučním i lesním živočichům možnost nerušeného vývoje. Praobyvatelé Rakodav dostali své pojmenování podle způsobu chytání raků rukama pro obživu.

Všechny tři obce měly na svých katastrech dvory své svrchnosti. V Nenakonicích se dvůr rozkládal v blízkosti zámku. Rakodavský dvůr vznikl přestavěním tvrze a již v 16. století byl důležitým ekonomickým centrem na katastru Věrovan a Rakodav. Nejmladší ze tří dvorů byl postaven na levém břehu Moravy (dnes bývalý asanační ústav).

Zemědělství a mlynářství bylo dlouhá léta hlavním druhem zaměstnání obyvatel našich obcí a tato tradice nadále přetrvává. Mlýn Věrovany je důležitou dominantou i současné obce. Dalšími významnými stavbami je budova  základní školy ve Věrovanech z roku 1878, hřbitovní kaple sv. Fr. Xaverského z roku 1690 a zámek Nenakonice z první poloviny 18. století. V obci se nachází řada dalších památek místního významu.

Dnes jsou Věrovany moderní obcí, která je plně plynofikována, má svůj vodovod a další technické vybavení. Velmi bohatou tradici má školství. Děti mohou navštěvovat moderní mateřskou školu a základní školu. V obci jsou k dispozici obchody, restaurační zařízení, pošta a další služby občanům. Kulturní a společenský život probíhá v kulturním domě. Volný čas lze využít ve sportovním komplexu TJ Sokol Věrovany, který zahrnuje hřiště a sportoviště pro různé druhy sportů, včetně  tělocvičny s posilovnou. Další sportovní komplex je v areálu HSTS v Nenakonicích, kde je loděnice, hřiště na nohejbal a své zázemí včetně hřiště má oddíl malé kopané.

Svou činnost vyvíjejí Sbory dobrovolných hasičů Věrovany a Nenakonice, Myslivecké sdružení.

Pravidelný provoz knihovny  poskytuje další možnosti vyžití a vzdělávání.

Obec Věrovany reprezentuje i na mezinárodní úrovni Dechová kapela Věrovanka, která pravidelně účinkuje při oslavách tradičních věrovanských hodů na sv. Jana Křtitele.